Ev Tipi Klima Temizliği Nasıl Yapılır?

Abone Ol 
tarafından
29
Ev Tipi Klima Temizliği Nasıl Yapılır?

Birçok kazadan, kötü havadan ve tıkanmış kanallardan kaçınmak için klima servislerine çok ihtiyaç vardır. Aksi takdirde elektrik yangınlarına yol açabilir ve bu gibi durumlar mülkünüze zarar verebilir ve sağlığınızı etkileyebilir. Bu nedenle, klimanızın kablolarını, farklı bileşenlerini ve parçalarını belirli bir süre sonra kontrol etmeniz ve hasarlı parçaları değiştirmeniz önerilir.

Klima makineleri kısa sürede soğumanıza yardımcı olabilirken, kondenser kuruduğunda veya makine çok fazla kir ve tozla tıkandığında hızlı ısınabilirler. Aksiliklerden kaçınmak için temizlik şarttır ve yılda en az bir kez ve makinenin daha iyi sağlığı için yılda iki kez iyidir.

Bölgenizde iyi bir AC servis şirketi bulduğunuzda, teknisyenlerinin model ne olursa olsun makinenizi idare edeceğine güvenebilirsiniz. Bununla birlikte, teknisyeni aramadan önce veya mevsimsel kullanım süresi boyunca, makinenin iyi durumda çalışıp çalışmadığını anlamak için klimanın periyodik kontrolünü de yapabilirsiniz. Böyle bir kontrol, bazı acil onarımlar veya servisler için teknisyeni aramanız gerekip gerekmediğini anlamanızı sağlayacaktır.

Üniteyi kapatmanız ve makinenin kondansatörünü bulmanız gerekir. Kondansatörü bulmak için AC kılavuz kitabını okuyabilirsiniz. Kılavuzu okuyarak klimanın farklı bölümlerini kolayca bulabilir ve klimayı da aynı şekilde sökebilirsiniz.

Kondenser fanının biriken tozdan periyodik olarak temizlenmesi gerekir. Fan motoruna erişirken, iyi bir makine yağı ile yağlamanız gerekir.
Kondenser bobini yüksek oranda bağlanır ve yakından yerleştirilir. Temizlemek için bir su jeti püskürtmeniz gerekir. Önce kasayı açmalı ve ardından kirin yıkanması için su jetlerine maruz bırakmalısınız.

Yüzgeçler bir yüzgeç tarağı ile taranabilir ve temizlenebilir. Herhangi bir yüzgeç bükülmüşse, yüzgeç tarağı veya yumuşak yumuşak bir fırça ile hafifçe yeniden hizalayabilirsiniz.

Filtrenin fırça ve su kullanarak yapabileceğiniz kapsamlı bir temizliğe ihtiyacı vardır. Biraz sabun da kullanabilirsiniz. Çok sıkışık olması durumunda filtreyi tamamen değiştirmeniz gerekebilir.

Hava kanallarının kanal temizliği çok önemlidir ve bunları periyodik olarak temizlemelisiniz. Kanalları temizlemek telaşlı bir iştir çünkü kanalları merkezi ünitelerden sökmeniz gerekir ve bu görev için bir miktar klima bakım servisine danışmanız önerilir.

Tüm bu kontroller zorunludur ve hatta tam bir acemi iken de yapabilirsiniz. Bununla birlikte, ciddi bir sorun başlarsa veya sizin tarafınızdan bir çılgınlık aniden bir sorun çıkarsa, yardım almak için deneyimli bir teknisyenle iletişime geçerler.