Klima Seçimi Nasıl Yapılır?

Abone Ol 
tarafından
79
Klima Seçimi Nasıl Yapılır?

İstediğiniz modeli seçtiniz mi? Şimdi özelliklerini ve faydalarını analiz edin. Her şeyden önce, yüksek enerji verimli mi? Çevreyi koruyacağı ve enerji faturalarınızdan tasarruf edeceğiniz için çok sayıda enerji verimliliği yıldızına sahip bir model seçin. İnvertör teknolojisini kullanarak çalışan klimalar özellikle enerji tasarrufludur, çünkü ihtiyaç duydukları enerjiyi yalnızca herhangi bir zamanda kullanırlar ve potansiyel olarak enerji tüketiminizin% 30’unu azaltırlar. Ayrıca, elektrik şebekesindeki gerilimin azaltılması gerekiyorsa, enerji şirketlerinin klimanızı kontrol etmesine olanak tanıyan Taramalar (Talep Yanıtını Etkinleştiren Cihazlar) içeren birimlere bakın. Bu, sıcak hava dalgası gibi yüksek talep dönemlerinde enerji tasarrufu sağlayacak ve elektrik kesintilerini önleyecektir.

Ardından, eviniz için uygun boyuta bakın. Klima bir oda için çok küçükse (güç kapasitesi açısından), alanı yeterince soğutmayacaktır. Aksine, çok büyük olan, enerji faturalarınızı artırarak çok fazla enerji üretecektir. Odanızın gerekli kapasitesini belirlemenize ve klimanın doğru boyutunu seçmenize yardımcı olacak çevrimiçi hesap makineleri vardır.

Doğru Boyutta Klima

Bir klima seçerken birçok insanın gözden kaçırdığı bir adım, potansiyel sağlık faydalarıdır. Tüm klimalar, parçacıkları ve tozu toplayacak temel bir ağ filtresi ile birlikte gelir. Yine de alerjisi veya solunum sorunu olanlar için yerleşik iyonlaştırıcılar, UV hava filtreleme sistemleri ve antiviral ve antioksidan filtrelerin tümü yararlanabileceğiniz ek özelliklerdir. Kuru cildiniz veya hassas bir boğazınız veya gözünüz varsa, havayı nemden arındırmayan bir klima tercih edin.

Ardından, yaşadığınız yerde ihtiyaç duyacağınız sıcaklık aralığına bakın. Çoğu klima, 45 ° C’ye kadar olan sıcaklıklarda iyi çalışır, ancak Avustralya’nın özellikle sıcak bir bölgesinde yaşıyorsanız, klimanızın bu zorluğa dayanabilmesini sağlamak için hangi sıcaklık aralığına ihtiyacınız olacağına bakın. Benzer şekilde, Avustralya’nın bir kısmının ne kadar nemli olduğunu düşünün. Evaporatif soğutucular, çalışma şekilleri nedeniyle yüksek nemli alanlarda iyi çalışmayacaktır.

Ayrıca, klimanızın görünümünden memnun olduğunuzdan emin olun. Bu önemsiz bir şey gibi gelebilir, ancak klimanızın tam duvarınızda olacağını ve her zaman açıkça görülebileceğini unutmayın. Evinizin genel görünümünü tamamlayan bir model seçin (şık, modern bir klima çoğu ev için uygundur). Beyaz veya gümüş, her ortamda iyi çalışan klasik renklerdir, ancak klimanızı cesurca ev dekorunuzun bir parçası haline getirmek için parlak bir renk de tercih edebilirsiniz.

Artık sizin için mükemmel klimayı daralttığınıza göre kurulum sürecini düşünün. Beğendiğiniz klima örneğin bir dış ünite gerektiriyorsa, gürültü seviyelerini kontrol ederek komşularınızı rahatsız etmeyeceğinden emin olun.

Son olarak, klimanızı doğru şekilde kurabilen lisanslı montajcıların yardımını alın ve daha sonra herhangi bir onarım veya bakım sağlayın. Profesyonel bir montajcı, kontrol ünitesinin ve ünitelerin en iyi konumunu bilecek ve klimayı uygun şekilde takarak garantinizin bozulmadan kalmasını sağlayacaktır.